Keď má redox potenciál dovolenku - 3.časť

13.12.2023

Vítam Vás v 3. časti nášho príbehu o imaginárnej rodine, ktorá sa po troch týždňoch vracia z dovolenky... Čo sa dialo vo vode, sme si povedali v 2.časti, ale na aké vplyvy ešte majitelia bazéna zabudli a s čím nerátali?


1. Prišiel dážď a možno nie jeden a aj keď bol bazén zakrytý, časť dažďovej vody aj tak prenikla do bazénového telesa. Zvyčajne sa to deje.

2. Teplota vody rástla pod krytom a vzduch nad hladinou pod krytom sa počas slnečných dní viac a viac zohrieval. Teplota vody sa dostala nad 30°C, neskôr až na 34-35°C.

3. Odkryli sa tzv. mŕtve zóny, ktoré môže mať  bazén (pod schodami, v rohoch atď.). Sú to miesta, kde sa voda zmiešava najmenej a neprichádza tam k dostatočnému dezinfikovaniu vody. V dňoch, kedy sa bazén používal, vodu rozmiešavali ako kúpajúci sa, tak občas napríklad aj bazénový vysávač.  To sa ale teraz nedialo.

Presne v týchto zónach začal úbytok koncentrácie chlóru spôsobovať lepšie podmienky pre život rias, ako v ostatných zónach bazéna. Pršalo, pamätáte si? Dažďová voda je špinavá a obsahuje aj zárodky rias... Množstvo chlóru vo vode už v týchto "mŕtvych zónach" nie je dostatočné na to, aby nám chlór fungoval ako tzv. algicíd, teda voči riasam preventívne. 

Tým, že teplota rástla, sa stala nižšia koncetrácia chlóru menej a menej postačujúcou. Je otázkou niekoľkých dní, kedy dotykom ruky ucítite ako prvé na týchto miestach šmykľavý povrch. To je 1.fáza vzniku rias. Je to fáza prípravy pre zrod rias. Ak toto miesto čo najrýchlejšie neočistíte kefou a nezvýšite koncentráciu dezinfekcie, na rade je 2.fáza a to prefarbenie. Šmykľavé miesta dostanú zelený nádych.

Kedy by sa táto situácia nestala, resp. ako jej môžeme predísť?

Už pri kúpe bazénu resp. jeho výstavbe si dajte pozor na to, akým spôsobom sa bude voda v bazéne premiešavať, teda či sú hydraulické pomery vyriešené tak, že mŕtve zóny budú minimalizované resp. eliminované.  

Ďalej je treba povedať, že pre bazén je dobré, aby sa používal... kúpajúci by si tak určite všimli, že teplota vody sa dostala na úroveň, kedy už neosviežuje, ale je skôr nepríjemná. Kryt by pootvorili, dopustili by čerstvú vodu a teplota by sa tak znížila. Skúste si zabezpečiť aspoň občasný dohľad na bazénom počas Vašej neprítomnosti. 

Čo ale iné môžete urobiť? Pred odchodom je vhodné do vody dať preventívnu dávku algicídu podľa množstva z návodu.  Kvalitný algicíd bude pôsobiť preventívne proti tvorbe rias, čo by mohlo pomôcť. 

Pokiaľ máte tepelné čerpadlo, môžete nastaviť požadovanú teplotu vody na nižšiu hodnotu a povoliť mu tak vodu aj chladiť, nielen ohrievať... 

Tých rád by mohlo byť samozrejme viacej, ale viac sa do tohto článku nezmestilo, preto 

                                                                                                                                                          Dovidenia priatelia !