Domáce vs. profesionálne čistenie bazéna

28.05.2022

Časť majiteľov bazéna si zvykne bazén vyčistiť svojpomocne. S menším či väčším úspechom. Dôvodom je buď zvyk, kedy sa do prác zapoja viacerí rodinní príslušníci, alebo finančné dôvody. Cena tejto služby je jedna z tých drahších. Skúsim objasniť, prečo je tomu tak.  

Čistenie bazéna má svoje fázy a podľa znečistenia bazéna sa nimi postupne prechádza. Od odstránenia hrubých nečistôt, cez odstraňovanie mastných vrstiev, vápenatých usadenín, oplachovanie, záverečná dezinfekcia, cez čistenie PVC doplnkov,  nerezových častí až po záverečný oplach a odstránenie čistiacej chémie. Pred napustením bazéna v ňom nesmie zostať žiadny zostatok vody a chémie, s ktorou sa čistilo. Súčasťou čistenia je demontáž svetiel a čistenie priestoru za nimi, ako aj čistenie skimmera. Počas celého čistenia bazéna je potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia a ochranné pomôcky ako sú gumenné rukavice, ochranné okuliare, gumenné čižmy a hlavne dýchaciu masku s potrebnými filtrami. Bazén nečistime na priamom slnku a dobre vetrajme - odtiahnite si kryt bazéna. 

Čistenie bazéna má svoje fázy a svoju postupnosť. 


Najväčšou chybou pri svojpomocnom čistení bazéna je použitie čistiacej chémie pre domácnosti. Prostriedky ako napríklad pulirapud, fixinela či cif nie sú určené na čistenie povrchových vrstiev bazéna a poškodenie je jedna z možností, ako sa môže čistenie skončiť. Poškodenie sa nemusí prejaviť hneď, ale časom vytvorením napr. drobných malých-neviditeľných trhliniek v plaste. Ďalším nedostatkom domácich čističov je ich účinnosť na jednotlivé vrstvy nečistôt, ktorá je absolútne neporovnateľná s profesionálnymi čističmi na čistenie bazénov. Domáce hubky na umývanie riadu, kefky na čistenie sanity sú tiež absolútne nevhodné. Na čistenie bazéna vždy používame profesionálnu bazénovú chémiu podľa typu nečistôt, ktoré ideme odstraňovať spolu s náradím na to určeným. Nie, zapnutie vysokotlakového čističa nie je riešením na silné vrstvy nečistôt, ale riziko poškodenia bazéna. Pri nesprávnom použití čističa na nerez môžu vzniknúť neodstrániteľné škvrny, takže opätovne -  je potrebné používať čističe a čistiace pomôcky na nerez, aby ste povrch nepoškrabali. 

Použitie domácich čistiacich prostriedkov je pri čistení bazéna najčastejšou a veľkou chybou ! 


Jednou z fáz čistenia je odstraňovanie vápenatých vrstiev - to sú tie biele fľaky, po ktorých keď prejdete rukou, zostane Vám jemný biely prášok na rukách. Je to prejav tvrdej alebo veľmi tvrdej vody, ktorá nebola ošetrená. 

Ich odstránenie sa robí čističmi na báze kyselín. Ich odpar je silný a nebezpečný pre Vaše dýchacie cesty. Nedovolí Vám dýchať a následné slzenie očí Vás najskôr vyženie z bazéna, v hrdle Vás začne škrabať.. Dotyk s kožou nepríjemne štípe (extrémne pri drobných rankách na koži) a zanecháva červené svrbiace a štípajúce fľaky. Je čas nasadiť si dýchaciu masku s potrebnými filtrami a zmeniť postup čistenia oproti alkalickým čističom. 

Bez dýchacej masky sa do odstraňovania vápenatých usadenín radšej nepúšťajte. 


Pri bazénoch s keramickým obkladom sa pridáva ďaľšia etapa čistenia, na ktorú sa treba zamerať. Sú to spáry medzi obkladom a dlažbou. Môžu v nej zostať stopy a zárodky rias, ktoré je nevyhnutné odstrániť. Záverečná dezinfekcia a odmastenie by sa malo týkať aj filtračnej náplne. Tá je po čase mastná a nepostačuje iba bežné prepieranie. Opätovne pripomínam, že na každú časť bazénového čistenia existuje v bazenárskom odvetví špeciálny typ čističa. Nepodceňujte to už pri výbere čističa v predajni. Vsaďte na koncentrované čističe overených výrobcov. 

Nie vždy je výsledok čistenia spojený s úplnou spokojnosťou majiteľa. Po čase používania bazéna sa môžu vytvoriť fľaky, ktoré proste nevyčistíte. Môžete sa o to pokúsiť, ale pozor na poškodenie vrchnej vrstvy prílišným tlačením či šúchaním ! Nemýľme si fľaky s vyblednutým povrchom bazéna. Ja napríklad ilustrujem môžnosti dosiahnutého výsledku na jednom mieste napr. 50x50cm, ktorú finálne vyčistím a rozdiel porovnania je okamžite zrejmý. Majiteľ vie, aký výsledok môže asi očakávať na zvyšku bazéna. 

Čistíme nielen bazén, ale aj náplň filtračnej nádoby ! 


Ako často sa má bazén čistiť? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď (kompletné čistenie nie je potrebné určite robiť každú sezónu) a závisí to od Vašej náročnosti, ale aj starostlivosti počas sezóny, kedy máte bazén v prevádzke. Čím lepšie sa o bazén staráte, tým menej často bude čistenie potrebné a hlavne jednoduchšie. Ak opakovane nechávate vodu zariasiť do silných zelených fľakov, vypomstí sa Vám to. Nie vždy sa následne všetky fľaky dajú vyčistiť - napr. na bledo modrých stenách...

Bazén je vhodné čistiť na jar pred spustením do prevádzky. Ošetrovanie vody počas sezóny BIO flokulantom výrazne obmedzí tvorbu mastných filmov na vodnej linke. Ošetrenie vody "blokátormi tvrdosti" výrazne obmedzia usádzanie vápnika na stenách a dne. Existuje teda priama súvislosť medzi údržbou bazéna a a následnou náročnosťou jeho čistenia. Zastrešenie bazéna samozrejme výrazne prispieva k jeho čistote. 

Aká starostlivosť, také čistenie ! 


Ak ste sa dočítali až sem, verím, že máte lepšiu predstavu, že nie je čistenie ako čistenie. 

A tiež pravdepodobne budete vedieť viac o tom, čo bude čistenie Vášho bazéna obnášať v prípade, ak sa rozhodnete si ho objednať a prenechať na Bazén112. Verím, že budete spokojní ! 

                    Do "čistenia" priatelia !