Ako ušetriť s bazénom v čase nárastu inflácie a nákladov?

23.02.2023

Obstaranie si bazéna, jeho príslušenstva ako aj jeho starostlivosť značne ovplyvňuje finančná situácia majiteľa. Ovplyvní ho určite makro - ekonomické prostredie, spoločenská situácia a hlavne jeho súkromný rozpočet. Rokmi sa však menia aj dostupné technológie, materiály ako aj bazénová chémia. Čo nebolo dostupné napr. pred 20-timi rokmi, dnes pohodlne používame a čerpáme z toho značné výhody. Pred 20-timi rokmi sme mohli iba snívať o tom, že si budeme raz napríklad sami pri svojom bazéne vyrábať "plynný chlór" a túto výrobu nám budú riadiť sondy, že sa generačne posunieme s koagulantmi tak, že budeme cielene vedieť riešiť rôzne typy dovtedy neriešiteľných problémov s kvalitou vody tak ako dnes, alebo že budeme napríklad mať cenovo dostupné stredotlaké UV lampy, nehovoriac už vôbec o ohreve vody tepelnými čerpadlami. Dosť bolo však vymenovávania technických výhod, je potrebné si povedať aj to, že s technickými vymoženosťami nám v poslednej dobe o niečo narástla aj finančná náročnosť  týkajúca sa starostlivosti o bazén. Je to hlavne vplyvom inflácie a teda nárastu cien tovarov či služieb. Myslím, že prišiel čas pozrieť sa aj na možnosti, ako zefektívniť  procesy Vášho servisu tak, aby sme ručičky váh naklonili späť na Vašu stranu. Každý pondelok Vám budem prinášať jeden drobný tip, ktorého využitie môžete zvážiť a použiť.  

Všetky informácie nájdete v tomto BLOGU, teda na jednom mieste, príspevok nechám pripnutý hore na FB stránke Bazén112. Verím, že prispeje k tvorbe úspor už v najbližšej sezóne. 

Prípadné otázky môžete smerovať na moj email: bazen112@yahoo.com


Tip č.1 -  Pre správne fungovanie chémie vody je niekoľko krát v sezóne nevyhnutné zmerať a upraviť celkovú alkalitu vody (TA). Zvlášť pr soľničkách (elektrolýze). Vo všeobecnosti pri tomto systéme úpravy vody má celková alkalita tendenciu neustále klesať a vzniká potreba vložiť do vody chémiu predávanú pod názvom Alkalita plus, alebo Pool&Spa Premium balancer.

Pokiaľ chcete optimalizovať náklady na tento typ chémie, doporučujem kupovať väčšie balenia ako je 1kg.

Pre príklad uvádzam: 1kg balenie Alkalita plus na trhu je v cenách od min. 6 po 8,79€/1kg, teda pri kúpe 10kg ide o položku 60-87,9 €.

Produkt, ktorý Vám chcem ponúknuť pre možnosť tvorby úspor je Pool&Spa Balancer od spol. Aseko v balení 10kg/50€ s dph. 

 Úspora je tak v rozmedzí 10-37,9 €.

Ďalšou radou pri bazénovej chémii je zamerať sa na obsah účinnej látky. Je uvedený vždy na etikete chémie. Ak má produkt, kt. kupujete v objeme 1l obsah účinnej látky napr. 99mg/g (Algicíd – prevencia výskytu množenia rias v bazéne), tak vzniká otázka, či za podobné peniaze neviete kúpiť 1l balenie Algicídu s vyšším podielom účinnej látky – napr. 140mg/g. A to neplatí len pri Algicídoch. Myslím, že to už je zaujímavý rozdiel, pretože Vaša spotreba bude nižšia a účinok pri rovnakom objeme samozrejme vyšší. Z tohto dôvodu používam produkty zo série - algicídy/vločkovače/čističe a kyslíková chémia zn. Chemoform. Nakupujte s rozumom, poraďte sa a venujte pozornosť hodnote (kvalite) za cenu.

Skúste si teda niekedy pozrieť a porovnať etikety alebo karty bezpečnostných údajov toho ktorého produktu. 
Tip č.2  na úsporu v sezóne 2023 je z mojej strany možno trochu netradičný.                  Znie krátko a jednoducho.

Naučte sa rozumieť Vášmu bazénu a Vašej vode. Nedovoľte viac obchodníkom, aby Vám predali inú chémiu, než akú v skutočnosti potrebujete, nie viac ako potrebujete a naučte sa ju používať tak, aby ste si vedeli sami poradiť v prípadných problémových situáciách, ktoré môžu v sezóne nastať. Aké sú to? Najčastejšie zákal, riasy vo vode, zápach z vody a usadeniny. Skúšali ste a nie celkom sa darilo? Museli ste si platiť odborníkov na bazén? Možno nie je treba...

Ponúkam Vám kurz základnej starostlivosti o záhradný bazén, kde sa môžete naučiť:

- ako sa starať o Váš bazén počas sezóny,

- rozumieť základným chemickým procesom vo vode,

- merať základné parametre vody

- ako správne rozoznávať a používať bazénovú chémiu,

- ako riešiť problémové situácie, ale hlavne ako im predchádzať.

Zaberie Vám to jeden deň a investícia vo výške ceny kurzu sa Vám rýchlo vráti a stanete sa nezávislými.  

Prihlásiť sa môžete cez email: bazen112@yahoo.com

Tip č.3 na úsporu: 

Nevadí vám kúpanie v mori alebo jazere? Prečo by vám teda malo vadiť kúpať sa vo vode, ktorá obsahuje časť dažďovej vody pokiaľ je upravená na kúpanie? Ďažďová voda Vás nič nestojí.

Pred použitím dažďovej vody doporučujem preveriť jej hodnotu pH. Obvyklé hodnoty pH dažďovej vody sú 5-6. Avšak priemyselne vypúšťané oxidy síry a uhlík do atmosféry môžu znížiť ph dažďovej vody pod 4.Tiež tvrdosť dažďovej vody býva nízka, čo si ale vieme pomerne ľahko upraviť.

Pri dažďovej vode nikdy nejde len o čistú H2O. V okolí diaľnic, letísk, petrochemických závodov a fariem môže byť menej čistá ako tá v horskej oblasti. Pozor však na strechy s eternitom či asfatlom. Vode stekajúca po takejto streche je totiž kvôli riziku uvoľňovania toxických a karcinogénnych látok by som sa radšej vyhol. Pri staršej plechovej streche s náterom zas hrozí, že v dažďovej vode zo strechy sa môžu nachádzať časti náteru. Kvalitu dažďovej vody si v takomto prípade môžete odsledovať vizuálne.

Skladovanie dažďovej vody by malo byť v tme a pri nižších teplotách okolo 10°C. Ďažďovú vodu odporúčam vydezinfikovať granulovaným chlórňanom vápenatým, čím zároveň zvýšite o niečo aj jej tvrdosť.

Úlohou tohto príspevku nie je priniesť komplexný systém, ako môžete pracovať s daždovou vodou od jej získania, cez uchovanie až po dopĺňanie do bazéna, ale pripomenúť fakt, že možnosť ako ušetriť sa nachádza aj tu.


Tip č.4 je pre budúcich majiteľov bazénov.

Zvážte čo najviac detailov z Vášho nákupu, dobre si premylite svoju investíciu !

Odpovedzte si na základné otázky:

Potrebujete naozaj taký veľký bazén ako ste si vybrali?

Malé bazény sú objemovo cca do 22m3, stredné do asi 33-40m3 a nad 40m3 sa jedná už o pomerne veľký bazén.

Viac vody = viac chémie na jej úpravu, väčšia filtrácia=drahšia filtrácia, väčšie zastrešenie = drahšie zastrešenie atď. Bazén na foto má 72m3. 

Zvážte atrakcie:

Potrebujete naozaj protiprúd, budete ho pravidelne využívať?

Doporučujem si ho najskôr vyskúšať niekde o známych a vzájomne sa v rodine uistiť, že ho určite budete používať.

Spôsob ošetrovania vody:

Pri poslednej fáze je zvyčajne bazén hotový a na technológiu už neostáva dostatok peňazí...Výsledný efekt sa tým stráca. Veľakrát som bol pri peknom bazéne, kde v strojovni nebolo nič iba filtračná nádoba s čerpadlom a voda sa ošetrovala ručne s tabletami... nie práve najšťastnejšie riešenie...

Stavbu bazéna si plánujte !

Nekupujte lacné pomôcky:

Kefy, ktoré sa rozpadávajú už po niekoľkých mesiacoch, elektronické teplomery, ktoré prestávajú fungovať po pár dňoch, ekonomické vysávače imitujúce prácu vysávania, ktorých sa bojíte dotknúť, aby Vám nejaké kúsky plastu nezostali v rukách... zbytočne vyhodené peniaze.