Pomocník v tabletách alebo kazítko? (1.časť)

25.07.2020

CYA (stabilizátor chlóru) - je to pomocník alebo kazítko v chlór tablete ?

Pokiaľ na ošetrovanie vody v bazéne používate chlórové tablety, alebo multitablety, týka sa Vás téma stabilizácie chlóru, o ktorej som nenašiel skoro žiadne hlbšie informácie na Slovenských stránkach. V USA je táto téma veľmi rozšírená a existuje k nej množstvo informácii ako v odborných diskusiách, tak na rôznych verejných fórach. Ak mávate problémy s vodou počas sezóny, je možné že sa to týka aj Vás.

Pomalyrozpustné tablety obsahujú ako základnú zložku trichlorizokianurovú kyselinu (TCCA). Názov znie hrozne, ale zjednodušene povedané nejde o nič iné, ako iba o pomaly rozpustný chlór v pevnom skupenstve so stabilizačnou zložkou "kyselinou kyanurovou" - čo je biela kryštalická netoxická látka. Zabezpečuje to, aby sa Vám pri slnečnom žiarení chlór - teda dezinfekcia rýchlo nestrácala z bazéna. Naväzuje na seba molekuly chlóru, čo zabezpečí dlhší účinok chlóru.

Takéto tablety môžu mať v sebe prísady (farebné bodky, zväčša modré), kedy už hovoríme o multitabletách (multiplex) alebo 3v1, 4v1, 5v1, alebo ako hovorí s obľubou môj český kolega p. Jiří Houžvička - koľko chcete v jednom. Tie prímesy sú najčastejšie síran hlinitý (vločkovač), síran mednatý (algicíd) a môžu byť prítomné aj "kondicionéry" vody ako kyselina boritá. (pre zlepšujúce vnímanie vody - tzv. mäkkosť vody)

Na trhu sa vyskytuje stabilizovaný chlór nielen v tabletovej forme, ale aj vo forme granulátu, kedy je názov chemickej zlúčeniny dichlorizokynurát sodný. (DCCNa)

Celkovo hovoríme o stabilizovanom chlóre. (chlór šok, chlór štart, Azuro chlór šok G, Azuro chlór T...)

Naopak - nestabilizovaný chlór je napr. tekuté SAVO, chlórňan sodný alebo chlórňan vápenatý (granulát - Blesk chlor) -  teda všetko typy chlórov bez stabilizačnej zložky.

Dôležité je vedieť 3 veci:

  • Aký má byť jej doporučený obsah vo vode v mg/l
  • Kedy je hodnota CYA privysoká a čo sa vtedy deje
  • Akým spôsobom sa dá ovplyvňovať jej úroveň

Poďme k jadru veci. Od momentu, kedy zahájite sezónu a prvý krát vložíte do vody či už chlórovú tabletu TCCA, alebo si vodu ošetríte na jar granulovaným stabilizovaným chlór šokom (DCCNa) sa do vody sa začne vnášať aj CYA - teda stabilizátor chlóru - ten nevyprcháva. Pri hranici 15ppm=15mg/l CYA je ochrana chlóru na úrovni 91%, čo je plne postačujúce a správne, pri 20ppm je to 95% a pri 50ppm 99%.

Podľa dostupných a overených zdrojov zo zahraničia by mala byť úroveň FCL  v bazéne min. vo výške 7,5% z úrovne CYA. Pri CYA=100mg/l by ste teda musteli držať FCL=7,5mg/l aby dezinfekcia fungovala. Trochu veľa, že?

Ďalším vkladaním (rozpúšťaním) stabilizovaného chlóru sa však naďalej hodnoty CYA zvyšuje. Po prepratí filtrácie a odpustení časti vody sa jej hodnota o niečo zníži. Ak je obmena vody nedostatočná, alebo do vody pridávate ďalšie dávky stabilizátora, hladina postupne stúpa až sa môže  priblížiť moment, kedy CYA prestane byť Váš pomocník, ale presne naopak. Uzamkne chlór (chmickou väzbou) a dezinfekcia postupne prestáva fungovať. Tieto problémy sa zvyčajne objavujú v druhej polovici letnej sezóny. Vy to zistíte tak, že napriek tomu, že máte správne pH a aj hodnotu voľného chlóru, voda už nemá "iskru" a je tak trochu zastretá. CYA už je pravdepodobne >70 - 80. Neskôr sa priehľadnosť vody zníži ešte viac a môžu prísť na Vaše počudovanie prvé riasy. To už je CYA niekde na úrovni >120-140ppm. Pokiaľ si vlastník bazéna nezmeria obsah CYA, tak o tom zväčša vôbec nevie. (Mimochodom, viete akú hodnotu má CYA vo Vašej vode?)

Vtedy zvyčajne siahnete po vločkovači, neskôr po ďalšom chlóre, prepierate, dopĺňate vodu a všemožne sa snažíte situáciu zvrátiť. Výsledok sa vždy dostaví iba na chvíľu a len čiastočne. Ak zvýšite hladinu voľného chlóru, dezinfekcia začne opäť dočasne fungovať. To sa ale donekonečna robiť nedá. Nikto z nás sa netúži kúpať vo vode s 10mg/ voľného chlóru že áno. Vložený chlór Vám po nejakom čase klesne a Vaša láska k bazénu začne prinášať prvé sklamania...

Nazývam to "kazítko" skryté v tabletách.

V 2. časti Vám poviem ako mať situáciu pod kontrolou.