Ako sa pripraviť na odzimovanie bazéna kým príde objednaný bazénový technik?

23.05.2021

1. Pripomeňme si definíciu termínu na odzimovanie bazénov

Odzimovanie bazéna, teda úprava bazénovej vody po zime a samotné sprevádzkovanie bazéna po zime, by malo prebehnúť v čase, kedy sa minimálne nočné teploty vzduchu už nedostávajú trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazéne je medzi 10 až 15°.

Tento termín bol v našom regióne v prvej polovici apríla. Napriek tomu mi ešte v tieto dni (koniec mája) chodia požiadavky na odzimovania bazéna. S určitosťou viem, že keď prídem teraz k bazénu, voda bude zelená, zariasená, steny bazéna slizké a špinavé. 

2. Objednajte si odzimovanie včas. Ideálne koncom februára - začiatkom marca.

Po objednaní odzimovania nevie nikto prísť naraz k  x-bazénom. Kým Vám k bazénu príde bazénový technik, môžete bazénu pomôcť aj sami a to rôznymi jednoduchými spôsobmi.

Ako napríklad?

  • otvárajte kryt na bazéne, vetrajte, čím zabránite prudkému rastu teploty vody
  • pozberajte so sieťkou plávajúce listy a ostatné nečistoty na hladine alebo plávajúce vo vode, prekefujte viditeľne zelené miesta ak sa náhodou začali vytvárať (schody, steny, dno...) 
  • zaobstarajte si granulovaný nestabilizovaný chlór (napr. Modrý blesk z  Mountfieldu), primerané množstvo rozrobte vo vedre a rozlejte po okraji bazéna. Proces môžete opakovať po niekoľkých dňoch. Ako ekvivalent postačí aj SAVO z drogérie. 1/2 flaše postačí na jedno ošetrenie. O 2-3 dni môžete do vody vložiť primeranú dávku Algicídu. (napr. Azuro ALG, alebo Prípravok proti riasam od Mastersil) Týmto zabránite na nejaký čas ďalšej tvorbe rias. Ak by sa vytvárali zelené fľaky od rias - odstránte ich kefou zo stien a dna. Pri spustení technológie týmto výrazne pomôžete vode a jemné zelené sfarbenie vody Vás nemusí znervózňovať, dá sa veľmi rýchlo odstrániť...
  • počas dažďa kryt zatvárajte
  • v prípade, ak je dno bazéna nezariasené, a sú na ňom iba listy, môžete do vody spustiť automatický vysávač (nie v prípade rias a nánosu blata - vtedy je lepšie ručné odsatie bez rozvírenia vysávačom)
  • posledná vec - vyberte plaváky z vody, sú v bazéne už zbytočné 

Nevkladajte do vody žiadnu inú chémiu a majte na mysli, že nie je možné termín odzimovania (spustenia filtrácie a technológie) posúvať a odkladať celé týždne či mesiace, až kým nebude počasie "Vám po chuti" a to tak, aby pritom ostala voda v bazéne čistá... 

3. Samotná príprava na odzimovanie - spustenie bazéna

  • pripravte si čerpadlo a všetky súčiastky k bazénu, ktoré boli zmontované a uskladnené mimo šachtu pri zazimovaní
  • spustite si v záhrade vodu, ktorou budete bazén napúšťať, pripravte hadicu s koncovkou 
  • pripravte schodíky resp. rebrík do šachty 
  • pred príchodom bazénové technika zavrite ventily vedúce ku skimmeru a tryskám a doplňte do bazéna vodu do prevádzkovej hladiny, resp. na možné maximum. Pozor na vytopenie šachty ! Vyhnete sa tým zbytočnému čakaniu a zdržiavaniu pri práci.