10+1 najčastejších chýb majiteľov bazéna...

18.04.2020

1. Nedostatočná hygiena kúpajúcich sa a nevyhovujúci zdravotný stav

Teraz si určite poviete, že článok bude obsahovať dôležitosť osprchovania sa pred vstupom do bazéna. V momente keď si to poviete, tak Vaše myslenie obsiahlo len veľmi malú časť témy...Prečo?

Drvivú väčšinu všetkých nečistôt má človek vo vlasoch, na koži, pod pazuchami a na intímnych partiách. Krátka sprcha je oveľa oveľa lepšia ako nič, ale ja doporučujem pred vstupom do bazéna očistu tela mydlom (nie saponátmi) ešte v kúpeľni tak, aby sa zmyli všetky nečistoty v oveľa väčšom merítku, ako by sa stalo len pri vonkajšej sprche.

Po plávaní postačuje krátka sprcha pri bazéne a pred opätovným vstupom napr. po oddychu na lehátku.

Pri bazénoch kde plávate s bábätkom je to nevyhnutnosť. Je niekedy nepredstaviteľné, koľko gramov zvyškov stolice má človek na sebe po návšteve WC. Ak zreagujú s chlórom, vytvoríte chemický odpad ktorý oslabí Vašu dezinfekciu vo vode, zanechá množstvo zreagovaného-spotrebovaného dráždivého a zapáchajúceho zbytku chlóru (viazaný chlór).
Ani chlór nie je všemocná dezinfekcia a na niektoré vírusy vo vode je potrebá jeho oveľa väčšia dávka a čas na pôsobenie.

Kto by chcel, aby sa jeho dieťatko v tomto kúpalo?

Ľudia s nádchou, infekčnými chorobami, nedoliečenými ochoreniami, kožnými chorobami, zápalmi nemajú čo do bazéna vstupovať vôbec...

Mali ste niekedy "jačmeň" v oku?Prekonali ste čerstvo 2-3 dňovú žalúdočnú virózu, alebo máte aktuálne črevné problémy...pohľad z pláže bazéna so strážením detí vidím ako zodpovednejší prístup...

2. Nesprávne alebo pričasté použitie vločkovačov

Ide o chémiu, ktorá je pripravená Vám ako pomôcť s vizuálnou stránkou vody, ale tiež pripravená Vám vodu úplne opticky pokaziť...Čo tým myslím?

Za normálnych okolností - správnom ošetrovaní vody a nepreťaženom bazéne nemáte dôvod v záhradnom bazéne tieto bazénové prípravky pravidelne používať.Prekvapení? Je to tak. Ide o "korekčnú chémiu" pre isté prípady...nie vždy, všade a stále.

V zopár vetách nedokážem popísať všetko, čo by bolo treba, tak uvediem aspoň to najzávažnejšie a jeden z prípadov, kedy je jeho použitie opodstatnené.

Neplatí zásada: čím viac, tým lepšie, práve naopak. Je to práve dávkovanie a časový rozvrh, ktoré dokáže najviac zavážiť.... Kúpiť flašu vločkovača a vyliať naraz do bazéna patrí medzi "bazenárske športy", ktoré som neraz videl. Všetky nečistoty vo vode zvločkujú, usadia sa na dne, prípadne sa vytvorí tažko odstrániteľná "hmla-mliečny zákal", kedy nevidíte na dno. Problémom môže byť ich povysávanie. Ak nemáte skúsenosti, neustále ich rozvirujete a nie a nie sa ich zbaviť.

Ak máte v letný deň využitý bazén viac ako je bežné - napr. návšteva viacerých rodín, kopec detí počas jedného dňa naraz a celé hodiny v bazéne, na vode sa to odrazí a filtrácia nemusí byť schopná určité častice odfiltrovať a vodu urobiť zase krištálovo priezračnou. Pomôže vločkovač.

Poslúžia aj flokulačné kartuše, fungujú spoľahlivo. Ja však doporučujem používanie moderných prípravkov tzv. PAC - polyaluminiumhydroxid chloridov. Tie nie sú tak citlivé na predávkovanie.

V každom prípade pred použití vločkovača by som vždy chcel vedieť či je dôvod použitia opodstatnený a nie je treba riešiť iný problém, ktorý tým prekrývame.

3. Životnosť a účinnosť UV-C lampy - výmena po skončení životnosti

Pozrite si aké je životnosť Vašej UV-C lampy a nezabudnite meniť pravidelne žiarič v nej.

napr. pre UV-C lampy Blue Lagoone je to 9000hodín.
Neustálym vypínaním a zapínaním sa jej životnosť skracuje.

Veľa majiteľov bazénov náhradný žiarič nemení a pokiaľ vidí svietiť presvitajúce svetielko, myslí si, že lampa stále plní svoju funkciu, ale nie je to tak...

4. Používanie modrej skalice v bazéne

Stále sa ešte nájdu ľudia, kt. na roznych fórach rozoberajú dávkovanie modrej skalice do bazéna a rozplývajú sa nad jej super fungovaním.
------

Modrú skalicu do bazéna nedoporučujem dávať a prikladám stanovisko fa. PROXIM - výrobcu bazénovej chémie z ČR.

Dobrý den, použití modré skalice do bazénu v žádném případě nedoporucujeme. Pokud existuje výrobek na bázi modré skalice, který je deklarována pro použití v bazénech, potom jsem si téměř jist, ze není registrován jako biocidni přípravek a tedy nesplňuje podmínky pro to, aby byl uváděn na trh. Algicid na bázi polymerni kvartérní ammoniove soli je naprosto v pořádku.

S pozdravem J.K.
-----

Použitie modrej skalice bolo naozaj nahradené modernými, testovanými a bezpečnými prípravkami, ktoré neprinášajú toľko rizík ako práve modrá skalica.

Kde sa teda modrá skalica používa?

Materiál pre výrobu minerálnych farieb
Impregnácia dreva proti hnilobe
Konzervovanie vypchatých zvierat
Morenie osiva
Pripravuje sa z nej bordoská jicha (zmes roztoku modrej skalice a vápenného mlieka) - prostriedok na hubenie škodcov rastlinných kultúr
Súčasť pomeďovacích kúpeľov
Farbenie kože
Zvieravý, leptací a dáviaci prostriedok v lekárstve
Ako veterinárne liečivo

5. Neustále šokovanie bazénovej vody stabilizovaným chlórom - namiesto riadneho dávkovania dezinfekcie.

Videl som niekoľko majiteľov bazénov, kt. na bazén nemali celý týždeň čas, ale cez víkend použili vždy šokovú dávku chlóru.

Hrozí Vám nahromadenie stabilzátora chlóru a tzv. uzamknutie chlóru, kedy síce vo vode voľný chlór bude, ale nebude účinkovať. Voda sa Vám začne postupne "kaziť".

Ošetrujte vodu kontinuálne tak, aby ste nemuseli každú chvíľu vodu šokovať. Ak už musíte, urobte to nestabilizovaným anorganickým chlórom, ktorý je rýchloprchavý, ale vysoko účinný...

Pomaly rozpustné multiplexové tablety obsahujú stabilizátor (-izokyanurát) ako jednu zo svojich zložiek ! (3-zložkové, 5-zložkové atď.), v chlórovom granuláte je však obsah stabilizátoru vyšší...Obsah stabilizátora sa dá merať a jeho doporučená hladina je určite na samostatnú kapitolu.

6. Používanie "tekutého" SAVA v bazéne

Je to trochu nešťastné kúpiť si SAVO (1l) a nalievať do bazéna. Dôvody dostatočne vysvetlil môj kolega z Čiech - p.Houžvička na svojej stránke BazenExpert. Vrámci témy : Koľko stojí chlór?" uviedol jednotlivé možnosti chlórovej dezinfekcie a nezabudol ani na túto alternatívu.

Ja len dodávam, viete kto zapríčinil tento fenomén?
Vydarená a vtipná TV reklama, na ktorú sa nedá zabudnúť. Len netreba ísť po vzore pani, ktorá liala do bazéna SAVO odmerkou: Čím viac ľudí na párty, tým viac SAVA naliateho do bazéna. Neznalým ľuďom sa preto ani nečudujem...

7. Nedostatočné meranie chemicko-fyzikálnych parametrov (chlórová dezinfekcia)

Medzi štandardné a overené fakty týkajúce sa potrebnej strostlivosti o bazénovú vodu patrí jej meranie pred tým, ako chcete do vody aplikovať bazénovú dezinfekciu, upraviť pH alebo iný parameter, alebo sa dozvedieť ako je na tom Vaša voda.

Ako často merať? Nie menej často ako 1xtýždenne !

pH, volný a viazaný chlór - min. 1x týždenne,
alkalitu vody min. 2x za sezónu,
obsah stabilizátora min. 1xmesačne. (ak používate stabilizovaný chlór),
tvrdosť vody - min. pri napustení bazéna, ak používate ten istý zdroj vody počas celej sezóny.

Uvádzam však teóriu, Vaša prax by mala byť závislá od vyťaženia bazéna, optického hodnotenia vody, Vášho pocitu a okolností, ktoré nedokážem v článku obsiahnuť.

(vykonaná superchlorizácia, návrat z dovolenky, silné dažde atď.)

Pokiaľ meriate vodu sporadicky, prípadne málokedy, nerobíte dobre...Riziká sú ako zdravotné, tak aj finančné...

Korektívna údržba je vždy drahšia ako preventívna a platí to aj v bazenárstve, nehovoriac o tom, že bazén je majetok, o ktorý je potrebné sa starať...

Neošetrovaná alebo nedostatočne ošetrovaná voda dokáže uškodiť ako bazénu, tak aj Vašej technológii...

8. Skracovanie času filtrácie

Veľa majiteľov bazénov má tendenciu skracovať alebo prerušovať dobu filtrácie.

príklady zlých časových rozvrhov:

- odchod na dovolenku v strede leta, bazén bez vyťaženia, čas filtrácie skrátený iba od 10:00 do 14:00 hod.
- september - bazén je už nevyužívaný, voda má pod krytom ešte 25-27°C, skrátená doba filtrovania majiteľom o viac ako polovicu času
- vypínanie filtrácie okolo obeda počas sezóny - úplne nelogický krok vzľadom k tomu, že okolo obeda je teplota vzduchu najvyššia z celého dňa.

Cirkulácia vody s filtráciou je nevyhnutnou podmienkou ako si zachovať čistú a bezpečnú vodu na kúpanie. Nesnažte sa vyhľadávať vždy situácie, kedy môžete skrátiť dobu filtrovania. Poraďte sa s odborníkmi v tejto oblasti.

Počas sezóny určite nedoporučujem v žiadnom prípade kratšiu dobu filtrovania ako je 8 hodín, skôr naopak, doporučujem ju predĺžiť. (napr. teplota vody/3 = min. doba filtrácie)

9. Neskoré odzimovanie a skoré zazimovanie bazéna

Skoré zazimovanie bazéna:

Stretávam sa často s tým, že keď sa ochladí vzduch a Vy sa prestanete kúpať, často máte nutkanie zazimovať bazén.

príklad:
20.september, teplota vzduchu počas dňa 23°C, teplota vody bazéna bez krytu 22°C a majiteľ bazéna sa dopytuje, či môže odpojiť filtráciu a bazén zazimovať. Nebola splnená ani jedna podmienka na zazimovanie a ak sa rozhodnete to urobiť, voda veľmi rýchlo zdegraduje.

Neskoré odzimovanie bazéna

príklad:
30.apríl, teplota vzduchu počas dňa 20°C, teplota vody v bazéne s krytom 24°C, technolólgia stále nezapojená, voda nefiltrovaná a neošetrená, kryt zatvorený, voda behom niekoľkých dní zelená s dramaticky sa množiacimi riasami...
Neboli splnené podmienky na včasné odzimovanie bazéna, voda zdegradovala a bude potrebné ju zbaviť rias, vyčistiť a skorigovať = zbytočne vynaložené náklady...

10. Nedostatočné čistenie bazéna a technológie

Vybrať lístie zo skimmera a pozberať plávajúce nečistoty z hladiny je väčšinou realita, kam sa v čistení mnoho vlastníkov bazénov dostáva a kde zároveň nanešťastie končí.
Tí ochotnejší povysávajú dno a schody...Povedal by som, že polovica práce by bola. A tá druhá časť resp. čo chýba?

Ako prevencia tvorby rias je ohromne dôležité čo napravidelnejšie prekefovať steny a dno bazéna bazenárskou kefou - stierame zhora nadol po celom obvode bazéna. Radšej pomaly ale precízne. Rohy rohovou kefou. Sliz, ktorý sa zvykne tvoriť na stenách bazéna je ideálnym životným prostredím pre uchytenie rias.

Po prepratí filtra, keď je hladina nižšie je potrebné odmastiť-vyčistiť vodnú linku po obvode bazéna a to isté v skimmeri zvnútra. Nezabudnúť na vybratie nečistôt zo zberného koša v čerpadle. Filtračnú nádobu je potrebné prepierať pravidelne a doporučujem ju pred zažiatkom a na konci sezóny vydezinfikovať. O tom si môžeme povedať niekedy v budúcich príspevkoch.

Najlepšie je, ak si majitel bazéna na tieto úkony vyčlení jeden deň v týždni a zvykne ich robiť všetky a v jeden deň. Poznám ľudí, ktorí tvrdia, že majú tieto aktivity ako víkendový relax.

Verte mi, že je na bazéne a aj na vode vidieť, ak má potrebnú starostlivosť.

11. Nevšímavosť majiteľa bazéna

Sú situácie, kedy rozvíjajúci sa problém bazéna vyslovene spôsobí majiteľ svojím nedostatočným záujmom o bazén, alebo svojou nevšímavosťou. 

napr. voda vo vratnej tryse zjavne buble, čerpadlo hučí a to všetko len preto, lebo hladina vody je nedostočná a teda nízka. Ďalej to môže byť minutá chémia v bandaske pre dávkovač chémie alebo prázdny plavák, kde vložená tableta sa už dávno minula. Častým javom je teplota vody, ktorá pod krytom nekontrolovane rastie na teplotu 31-32°C a aj viac, alebo zostane bez povšimnutia vznik a rozvoj rias v počiatočnom, alebo pokročilom štádiu. Ak Vás dlhšiu dobu nevyrušuje alebo nezaregistrujete varovný akustický zvuk hlasiaci napr., že dávkovacie zariadenie napriek početným pokusom nedosiahlo požadovanú hladinu definfekcie, alebo pH, voda začína postupne strácať požadované potrebné parametre... 

Ak dlhšiu dobu nevenujete pozornosť tomu, čo sa deje vo Vašej strojovni či šachte, môže sa stať, že prípadné kvapkanie z vnikajúcej netesnosti časom zosilnie a problém sa len a len zväčší. Alebo prešlo niekoľko týždňov od prvotného zasolenia vody a ani ste si neuvedomili, že salinita už dávno poklesla...nehlási to náhodou už aj varovná kontrolka na soľničke?

Cieľom tohto bodu nie je popísať všetky možné situácie, ktoré môžu nastať a ktorých sa treba vyvarovať, ale nastaviť zrkadlo majiteľom bazénov. Tí si často neuvedomujú, že ani najdrahšia technika a v pravidelných intervaloch vracajúci sa bazénový technik nedokážu nahradiť jednoduchú - často laickú - optickú kontrolu.

A tá nestojí nič...